História obce

Podľa populačného prírastku naši slovanskí predkovia začali osídlovať najúrodnejšie polohy na juhozápade Slovenska, neskôr aj vyššie položené miesta horských kotlín. Postupovali proti prúdu rieky Nitry.

V regióne Bánoviec bola najskôr osídlená oblasť medzi Žabokrekami a Bánovcami. Tam bola založená aj osada, ktorá dostala meno podľa svojho prvého vlastníka Našta, resp. Nešta. Pomocou prisvojovacej prípony – ice vznikol dnešný názov Naštice. Počet obyvateľstva postupne vzrástol natoľko, že časť osadníkov sa rozhodlo založiť novú osadu.

Na sever od pôvodných Naštíc sa nachádzala osada Bánovce, rozhodli sa noví osadníci usídliť v bočnej doline na oboch stranách potoka Radiša. Tak pravdepodobne vznikli dve samostatné sídla Horné a Dolné Naštice, ktorých osudy sa až do 20. storočia odvíjali úplne nezávisle.

Počasie

Čiast. zamračené